Mali kirurški zahvati

mali kiruški zahvati

Malim kirurškim zahvatima smatramo postupke koji se izvode u lokalnoj anesteziji.

U pravilu se radi o odstranjenju promjena na koži ili u potkožju (madeži, lipomi, ateromi, urasli nokti). Trajanje samog postupka je individualno, i okvirno iznosi 30 – 45 minuta, ovisno o broju promjena koje se odstranjuju, njihovoj veličini i lokalizaciji. Sve promjene koje se odstrane, a potencijalno mogu biti patološke, obvezno se šalju na patohistološku analizu (PHD analiza). Mali kirurški zahvati provode se u uvjetima stroge sterilnosti. Primjenom svih načela asepse i antisepse, stručnošću naših kirurga, medicinskih sestara, kao i sveukupnog osoblja inzistiramo na smanjenju broja mogućih infekcija na minimum.

Indikacije za uklanjanje kožnih promjena mogu biti terapijske, dijagnostičke i kozmetske. Terapijske i dijagnostičke zahvate indiciraju kirurzi ili dermatolozi. Kozmetski zahvati se provode isključivo na zahtjev pacijenta jer promjene koje imaju na tijelu narušavaju njegov izgled ili smetaju pri obavljanju svakodnevnih aktivnosti.

Zahvati se provode najčešćim kirurškim postupcima EKSCIZIJE (izrezivanje kožnih promjena) i EKSTIRPACIJE (uklanjanje tvorbi iz potkožja), a nastali defekt tkiva zatvara se šavovima koji se odstranjuju 10 – 14 dana nakon zahvata.

Napominjemo da se napretkom lokalnih anestetika ali i kirurške tehnike sve više kirurških zahvata može izvesti u nekom obliku lokalne anestezije.

Uvjeti koje je potrebno osigurati prije izvođenja malog kirurškog zahvata

  • prethodni pregled kirurga u našoj ustanovi, prilikom kojeg se pacijentu detaljno objasni cijeli postupak
  • pacijent normalno jede i pije prije samog zahvata
  • ukoliko je pacijent na antikoagulantnoj terapiji (Andol, Martefarin), poželjno je u dogovoru s kirurgom izostaviti navedeni lijek tri dana prije zahvata radi sprečavanja pretjeranog krvarenja
  • u slučaju alergije na lijekove dužni ste na to upozoriti Vašeg kirurga
  • ukoliko se odstranjuje tvorba u području vlasišta ili regija prekrivenih dlakama, iste se moraju djelomično odstraniti. Kosu ili dlake ne uklanjajte sami, već to prepustite našem osoblju. U dogovoru s Vama ukloniti čemu najmanju moguću količinu potrebnu za osiguravanje kvalitetnog operacijskog polja.

Preporuke nakom malih kirurških zahvata

Pridržavajte se uputa Vašeg kirurga o brizi za operirani dio tijela. Način brige uvelike ovisi o Vašem zanimanju, fizionomiji, i lokaciji izvođenja zahvata. U slučaju bilo kakvih nejasnoća slobodno postavite dodatna pitanja svome operateru.

Ukoliko imate bilo kakvih nedoumica nakon što ste napustili našu ustanovu, budite slobodni kontaktirati nas nekim od dostupnih kanala komunikacije.

Najčešće izvođeni mali kirurški zahvati

Uklanjanje madeža

Madeži (nevusi) su male kožne izrasline koje se razvijaju iz stanica kože koje proizvode pigment (melanocit).

Različite su veličine, obično tamnosmeđi ili crni. Većina je madeža bezopasna, no ukoliko primijetite promjene na već postojećim madežima (povećanje, nepravilni rubovi, tamnjenje, mrljaste promjene boje, krvarenje, svrbež), preporučujemo da se obratite dermatologu.

Takve tvorbe u pravilu je potrebno kirurški odstraniti i poslati na patohistološku analizu. Madeži se uklanjaju ekscizijom u cijelosti, a nastali defekt kože se zbrinjava šivanjem.

U manjem broju slučajeva, ukoliko se radi o većem kožnom defektu, u obzir dolazi transplantacija kože u vidu lokalnog ili udaljenog kožnog režnja.

Uklanjanje ateroma

Ateromi su dobroćudne izrasline kože i potkožnog tkiva koje nastaju pojačanim lučenjem žlijezda lojnica te djelomičnim ili potpunim zatvaranjem njihova izvodnog kanalića, pri čemu dolazi do nakupljanja masnog sadržaja u formiranoj kapsuli.

Najčešće se javljaju na glavi, vratu, iza ušiju te na leđima, a veličine su od 5 mm do nekoliko centimetara.

Aterom se može upaliti (inflamirati) pa se tad provodi incizija (zarezivanje bez šivanja) kako bi se odstranio upalni, gnojni sadržaj. Takva se rana redovito previja, i cijeli sekundarno.

Po zalječenju izvrši se konačni zahvat, odstranjenje kapsule, čišćenje i šivanje. Aterome valja odstraniti na vrijeme da bi se izbjegla moguća upala, i to postupkom ekstirpacije (odstranjenje kapsule i njezina masnog sadržaja).

Napomenimo da su ateromi skloni recidivima. Preporučujemo da zahvat izvede iskusan kirurg koji će odstraniti kapsulu i cjelokupan sadržaj ateroma, što svakako smanjuje mogućnost recidiva.

Kirurško liječenje uraslog nokta

Urasli se nokat najčešće javlja na prstima stopala, i to najčešće palcu, rjeđe na prstima šaka. Može nastati zbog nekoliko razloga:

  • uska obuća
  • pad imuniteta
  • nepravilno rezanje noktiju
  • ozljeda nokta (sport).

Kao posljedica uraslog nokta često dolazi do upale okolnoga mekog tkiva. U akutnoj fazi liječenja primjenjuju se antibiotici da bi se smirila upala. Po smirivanju upale izvodi se kirurški zahvat tj. ablacija nokta (odstranjenje dijela ili cijelog nokta, što će procijeniti Vaš kirurg).

Uklanjanje zadebljanog nokta

Najčešći uzroci koji dovode do zadebljanog nokta:

  • gljivična infekcija
  • psorijaza
  • trauma (ponavljanja trauma kod sportaša)
  • oštećena cirkulacija (kod starijih, dijabetičara, pušača)
  • dugotrajni pritisak uslijed nošenja uske obuće.

Nakon otkrivanja uzroka zadebljanog nokta prema preporuci dermatologa započinje se s konzervativnim liječenjem. Ukoliko takav oblik liječenja ne daje adekvatne rezultate, potrebno je pristupiti kirurškoj ablaciji (odstranjenju promijenjenog nokta, te čišćenju njegova ležišta).

Uklanjanje kurjeg oka (glavusa)

Kurje oko (clavus) je hiperkeratotično, konusno zadebljanje kože čiji je tvrdi vrh u obliku trna okrenut prema dermisu što kod pritisak uzrokuje bol.

Nastaje zbog mehaničkog pritiska na mekana tkiva ispod kojih se nalazi tvrda podloga. Liječenje se provodi uklanjanjem uzroka nastanka (nošenje komotne obuće, upotreba uložaka, ortopedska korekcija statičkih anomalija), te pedikerskim i dermatološkim postupcima.

Ako se takvim konzervativnim postupcima ne postiže zadovoljavajući rezultat, kurje oko je potrebno odstraniti kirurški, odstranjenjem cijele tvorbe.