Traumatologija i ortopedija

traumatologija i ortopedija

Traumatologija i ortopedija su grana kirurgije koja se bavi liječenjem koštano-zglobnog i mekotkivnog sustava ekstremiteta, što uključuje prijelome dugih kostiju (TRAUMATOLOGIJA), ali i bolna stanja zglobova uzrokovana artritisom ili sportskim ozljedama zglobova i mišićnog sustava (ORTOPEDIJA).

Trauma kao uzrok prijeloma kod mlađih osoba obično obuhvaća prijelome u području ručnog zgloba, skočnog zgloba, potkoljenice i ključne kosti, dok su kod starijih osoba najčešće javljaju prijelomi u području gornjeg dijela bedrene kosti tj. zgloba kuka (vrat i pertrohanterni dio bedrene kosti).

Ako je položaj ulomaka kod prijeloma zadovoljavajući, prijelom se može liječiti imobilizacijom (imobilizacija longetom, zatim imobilizacija cirkularnim gipsom) kao konzervativnom metodom liječenja. Dužina imobilizacije ovisi o vrsti prijeloma i lokaciji prijeloma kao i o dobi pacijenta.

Bolnost zglobova bez prijeloma

Lakat

Bolovi u laktu mogu imati više uzroka :

  • iščašenje(luksacija) ili prijelom kosti (fraktura)
  • istegnuće
  • bolovi  uzrokovani sportskim aktivnostima ili ponavljanjem istih kretnji –     burzitis, teniski lakat

Burzitis je najčešće bolno stanje, koji može biti uzrokovano manjim udarcem ili ozljedom.

Burze ili sluzne vreće normalne su strukture koje omogućuju međusobno klizanje mišića, tetiva i kože. Upala ovih sluznih vreća očituje se bolnošću zahvaćenog zgloba i oteklinom.

Liječenje je u početku konzervativno, a ako ne nastupi poboljšanje, u obzir dolazi kirurški zahvat.

Upala može zahvatiti i hvatišta tetive ili mišića za kost (teniski ili golferski lakat). Uzrok su često ponavljane kretnje koje izazovu preopterećenje i upalu hvatišta.

Slično kao i s burzitisom, liječenje je u početku konzervativno, a ako ne nastupi poboljšanje, ponekad i kirurško.

  • artritis gdje lakat može biti zahvaćen u sklopu reumatoidnog artritisa ili kao zaseban zglob u sklopu osteoartritisa
  • bolovi u laktu zbog kompresije ili prtiska na živac, sindrom kubitalnog tunela koji se manifestira bolovima u laktu i utrnulošću podlaktice i šake

Rame

Rame je najpokretljiviji i najnestabilniji zglob u ljuskom tijelu.


Uzroci bolova u ramenom zglobu su :

  • iščašenje kod mlađih pacijenata
  • kalcifikati u tetivama rotatorne manžete
  • smrznuto rame
  • puknuće tetiva rotatorne manžete
  • artroza


Dijagnoza odgovarajućih bolnih stanja se postavlja na temelju kliničkog pregleda i ultrazvuka, a nadopunjuje MR-om.


Terapija ovisi o dijagnozi, a osim u slučaju akutne rupture(puknuća) tetiva ili izrazito jake artroze koje se liječe operativno, ostala stanja se liječe konzervativno fizikalnom terapijom te u pojedinim slučajevima intraartikularnom primjenom “blokade” (korikosteroid i anestetik).

Koljeno

Uzroci bolova u koljenom zglobu mogu biti:

  • puknuće meniska
  • ruptura ligamenata ili njihovo istegnuće
  • osteoartritis koji najčešće zahvaća koljeni zglob a nastaje uslijed degenerativnih promjena i gubitka hrskavice

Osim kliničkog pregleda nadopunjenog ultrazvukom najspecifičnija i najpreciznija metoda za dijagnozu promjena u koljenom zglobu je MR

Artritis velikih zglobova

Artritis je najčešća bolest zglobova u kojoj dolazi do „trošenja” zglobne hrskavice.

Hrskavica, zajedno sa zglobnom tekućinom, omogućuje pravilno kretanje zgloba.

Oštećenjem hrskavice, dolazi do oštećenja zglobova, što je vrlo bolno stanje koje otežava kretanje.


Napredak znanosti omogućio nam je nove načine liječenja artritisa i ozljeda lokomotornog sustava.

Uz pomoć stanica i faktora rasta koji se već nalaze u našem tijelu moguće je izbjeći ili odgoditi operacijski zahvat.

Taj novi vid terapije potiče ljudski organizam da pokrene mehanizme cijeljenja i zarastanja što ublažuje simptome i smanjuje potrebu za lijekovima.

Medicinu temeljenu na potencijalu ljudskog tijela da se samostalno obnavlja nazivamo regenerativnom medicinom.


U našoj krvi nalazi se velik broj stanica i faktora rasta koji mogu pomoći cijeljenju tkiva.

Obradom vlastite krvi , moguće je izdvojiti frakciju krvi u kojoj se nalaze krvne pločice (trombociti). Dobivena krvna frakcija se naziva trombocitima bogata plazma (PRP od eng. platelet-rich plasma).

Trombociti se tim procesom „aktiviraju“ – počinju otpuštati faktore rasta i cijeljenja. Takva se otopina injekcijom aplicira u oboljeli dio tijela te potiče i potpomaže prirodne mehanizme cijeljenja.


Još jedan oblik liječenja artritisa je i primjena hijaluronske kiseline koja je prirodni sastojak sinovijalne tekućine koja se nalazi unutar zglobova i koja ima ulogu „podmazivanja“ zglobova.

Hijaluronska kiselina smanjuje stvaranje proinflamatornih citokina – supstancije koja izaziva upalu i oštećenje zgloba i tako sprečava propadanje zglobne hrskavice i prevenira oštećenja zgloba.


Iako se nove vrste liječenje krvnom plazmom i hijaluronskom kiselinom stalno istražuju, njihova upotreba u liječenju kostiju i zglobova pokazala je obećavajuće rezultate.


Liječenje krvnom plazmom i hijaluronskom kiselinom pomaže u smanjenju boli, ubrzava oporavak i pospješuje pokretljivost te, što je najvažnije, smanjuje potrebu za lijekovima, a može i odgoditi operativni zahvat (ugradnju proteze).

Što je uzrok pojave artritisa?

Uzrok pojave artritisa može biti: pretilost, dob, veliko opterećenje zglobova (na poslu ili kod sportskih aktivnosti), nezdrav način života (alkohol, nikotin, nedostatak vježbanja), nasljedni uzroci, nakon ozljede zglobne hrskavice.