Analna fisura je učestala bolest zbog se pacijenti javljaju proktologu. Predstavlja bolnu uzdužnu raspuklinu analne sluznice na samoj granici kože i završetka probavne cijevi. Najčešći simptomi kojima se analna fisura prezentira su izrazita bolnost, osobito prilikom i nakon stolice, pojava svježe krvi na toalet papiru te rjeđe nelagoda i svrbež analne regije. Uzroci analne fisure su promjene u konzistenciji stolice, najčešće opstipacija i tvrda stolica, zatim kronični proljev, jako napinjanje trbušne stijenke (npr. tijekom porođaja), upalne bolesti crijeva, dok se ponekad uzrok ne može identificirati. Može se javiti kod svih dobnih skupina, no najčešće pogađa adolescente i mlađe odrasle ljude. Akutna fisura obično zacijeli u roku od 6 tjedana. Ako se fisura ne liječi adekvatno, posljedice mogu biti recidivi bolesti, kronična fisura koja ne cijeli ili čak analna inkontinencija.
Liječenje analne fisure ponajprije obuhvaća nekirurške mjere (regulacija stolice uz uvođenje vlakana u prehranu, aplikacija lokalnih anestetika ili nitroglicerinskih krema uz dilataciju analnog sfinktera). U slučajevima fisura koje ne cijele duže vrijeme može se učiniti kirurški zahvat kojim se presiječe dio niti analnog sfinktera – lateralna sfinkterotomija.
Botulinum toksin tip A (Botox) je prirodni pročišćeni protein – egzotoksin kojeg proizvodi anaerobna bakterija Clostridium botulinum. Botox u malim dozama apiliciran u mišićno tkivo djeluje kao miorelaksans tj. opušta mišiće te se primjenjuje u liječenju stanja koja su uzrokovana prevelikom mišićnom aktivnošću (npr. mišićni spazmi kod lezija kralježnične moždine, tortikolis i sl.), kod pojačanog znojenja, te pri uklanjanju bora kao jedna od metoda pomlađivanja.
Metoda koja se danas sve više upotrebljava i koja je izuzetno učinkovita u liječenju kroničnih fisura je primjena botoxa u obliku injekcije. Botox kod analne fisure opušta analni sfinkter i poboljšava prokrvljenost tkiva što dovodi do cijeljenja fisure i smanjenja boli. Nije potrebna nikakva posebna priprema za zahvat niti čišćenje crijeva. Prije i nakon zahvata se može normalno jesti i piti. Ujutro prije zahvata se preporuča imati stolicu te se otuširati nakon stolice. Postupak traje oko 10 minuta i nije bolan. Nakon zahvata pacijent se može vratiti svojim uobičajenim aktivnostima. Puni učinak injekcije nastupa oko 72 h nakon zahvata i traje oko 6 mjeseci. Uspješnost injekcija botoxa se po medicinskoj literaturi kreće oko 90%. Tek u malog broja bolesnika je potrebna ponovna primjena injekcije ili kirurško liječenje da bi došlo do izlječenja. Metoda injiciranja botoxa je sigurna, a komplikacije su izrazito rijetke i prolazne.