Koljeni zglob I zglob kuka najveći su zglobovi u ljudskom tijelu, trpe najveće opterećenja, te su stoga najčešće izloženi artrotskim promjenama . Stanje je to s kojim se u pravilu susrećemo kod pacijenata starije životne dobi. Ipak poznato je da osim starije životne dobi postoje I drugi faktori rizika za razvitak ovog stanja o čemu ćete nešto više saznati u nastavku teksta. Radi lakšeg razumijevanja teksta uvodno ćemo pokušati razjasniti nekoliko medicinskih činjenica na laičkoj razini.
Što je gonartroza?
Artroza je pojam koji označava istrošenost hrskavice unutar zgloba (hrskavica je glatka površina koja prekriva završne dijelove kosti i omogućuje vršenje pokreta bez trenja).
Zglob je mjesto na tijelu koje povezuje dvije kosti i omogućuje njihovo pokretanje. Zglobovi su ti kojoj ljudskoj rasi pružaju mogućnost kretanja, bavljenja sportom i obavljanje svakodnevnih obveza.
Građa koljenog zgloba je složena, naime ovaj složeni zglob sastavljen je zapravo od tri manja zgloba:
- Femotopatelarni zglob ( zglob između patele i bedrene kosti)
- Femorotibijalni zglob ( zglob između bedrene i goljenične kosti- tibije)
- Tibiofibularni zglob ( zglob između goljenične i liste kosti koje čine potkoljenicu)
Zglob kuka nešto je jednostavnije građe, I cine ga dijelovi natkoljenične kosti ili femura, te zdjeličnih kostiju međusobno povezani I osigurani mišićima I tetivama.
Faktori rizika za razvoj gonartroze
Točan uzrok nastanku artrotskih promjena nije do kraja razjašnjen, ali je poznato da postoje određena predisponirajuća stanja za razvitak ovog hrskavičnog poremećaja. Kao najčešći faktori rizica u literature se navode:
– starija životna dob
– žene
– hormonski disbalans
– sportaši
– pretile osobe
– druge upalne bolesti zglobova (giht, reumatoidni artritis)
Simptomi gonartroze
Kada govorimo o simptomima pacijenti najčešće dolaze k liječniku radi bolova u jednom od zahvaćenih zglobova. Bolovi mogu biti različitog intenziteta I učestalosti. Ipak, osim bolova vrlo često su kod pacijenata zastupljeni I neki drugi znakovi artroze zglobova. Ukoliko primjećujete neki od dolje navedenih simptoma preporučujemo da učinite pregled ortopeda koji će Vas uputiti u daljnji postupak:
– bolovi u koljenu ( u početku su prisutni kod duže šetnje ili nakon fizičke aktivnosti, a kod uznapredovale bolesti javljaju se i u mirovanju)
– smanjen opseg pokreta te u kasnijim fazama i ukočenost zgloba
– otok koljena
– pojava Beckerove ciste ( cista sa stražnje strane koljena)
– osjećaj nestabilnosti u koljenu ( nastaje zbog olabavljenja tetiva i mišića kvadricepsa)
– deformitet ( u obliku “X” – valgus položaj ili u obliku ” O” – varus položaj)
Dijagnostika gonartroze
Postavljanje dijagnoze započinje fizikalnim pregledom ortopeda. Postavljena sumnja na artrozu podrazumijeva daljnju dijagnostičku obradu. Dijagnostički algoritam u pravilu podrazumjeva:
– klinički pregled
– RTG – rentgensko snimanje oba koljena
Dijagnoza se može upotpuniti i CT – om i UZV -om koljena.
RADIOLOŠKA KLASIFIKACIJA PO KELLGREN-LAWRENC-u
Kada govorimo o klasifikaciju ili stupnjevanje artrotskih promjena, odnosno o težini stanja većinu pacijenata možemo svrstati u neku od sljedećih kategorija
1. stupanj ( diskutabilan) diskutabilno suženje zglobmog prostora i mogući osteofiti ( koštani izdanci)
2. stupanj ( blagi) definitivno vidljivi osteofiti i moguće suženje zglobnog pristora
3. stupanj ( umjereni) srednje veliki brojni osteofiti , suženje zglobnog prostora, skleroza kosti ( zadebljanje kosti ispod hrskavice) i moguća deformacija na rubovima kosti
4. stupanj ( teški) veliki osteofiti, značajno suženje zglobne pukotine , teška skleroza i deformacija zglobnih tijela
Liječenje gonartroze
Iako su rezultati liječenja najbolji u početnim fazama , pacijenti se obično javljaju liječniku kada je bolest već uzapredovala.
Važno je napomenuti da su promjene na hrskavici nepopravljive te za cilj liječenja imamo umanjiti bol i povećati funkcionalnost pacijenta, omogućiti lakše kretanje I obavljanje svakodnevnih obveza kao što su odlazak u trgovinu, ili bavljenje umjerenom tjelesnom aktivnošću.
Terapija ovisi o stupnju oštećenja koljenog zgloba te se dijeli na konzervativno i operativno liječenje
(stupnjeve oštećenja prikazali smo Vam ranije u tekstu).
KONZERVATIVNE METODE LIJEČENJA
Pod konzervativnim metodama liječenja podrazumijevamo sve vrste medikamentozne I visoko suplemente terapije, kao i fizikalnu terapiju. Navedene metode liječenja moraju biti ordinirati od ortopeda I u pravilu su prvi korak u liječenju artroze velikih zglobova. Rezervirane su za početne starije bolesti, te osiguravaju značajno poboljšanje kvalitete života. Pravodobno prepoznavanje simptoma, pravodoban posjet liječniku kao ciljana dijagnostika I terapija osiguravaju pacijentima izvrsne rezultate liječenja primjenom konzervativnih metoda te odgađaju operacijske zahvate zamjene koljenom zgloba I za nekoliko desteljeće.
Najčešće primjenjivani oblici konzervativnog liječenja su:
Lijekovi – analgetici i antiinflamatorni lijekovi
Aplikacija kortikosteroida i lidokaina ( tzv.” Blokade”)
Injekcije viskosuplementa – HIJALURONSKA KISELINA koja podmazuju zglob, smanjuje trenje i time ublažava bol i sprečava daljnje ostečenje hrskavice.
Učinkovitost traje između 6 mjeseci i godinu dana
Fizikalna terapija – cilj je rasterećenje koljena tako da se ojačavaju mišići koji ga okružuju
OPERATIVNO LIJEČENJE
Kao konačni oblik liječenja kao I kod poodmaklih stadija artroze slijedi operacijski zahvat. Pacijenti u pravilo odgađaju operacijski zahvat koliko god je to moguće. Nasreću, s obzirom na dostupnost u prvom redu visoko suplemente terapije ovu vrstu zahvata moguće je odgoditi I za nekoliko desteljeća.
Dva su osnovna oblika operacijskog liječenja.
– artroskopija ( kojem se kod blažih slučajeva uklanjaju odlomljeni ostaci hrskavice)
– ugradnja umjetnog koljena ( proteza koljena) – kod uznapredovalih slučajeva
Zašto odabrati našu Polikliniku?
U našoj Poliklinici primjenjujemo konzervativne metode liječenja unutarzglobnom aplikacijom hijaluronske kiseline (visoko suplementa terapija), te ukoliko se ista primjenjuje kod dobro selektiranih pacijenata rezultati su više nego zadovoljavajući. Bol se znatno smanjuje ili u potpunosti nestaje na dulji period, te se time poveća funkcionalnost pacijenta, I odgađa potreba za operacijskim zahvatom.
Aplikacija visoko suplementne terapije izvodi se u strogo u sterilnim uvjetima, a pacijentima se daju detaljne upute oko ponašanja i mogućih kraćih nuspojava nakon aplikacije hijaluronske kiseline.
Nadamo se da Vam je ovaj kratki tekst osigurao dovoljno informacija, te Vas nagnao da ukoliko imate problema s bolovima u zglobovima posjetite liječnika. Riješenje za Vaše tegobe je nadohvat ruke. Posjetite nas I uvjerite se samo.