Što je i gdje se sve primjenjuje PRP (Platelet Rich Plasma) – plazma bogata trombocitima?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Plazma bogata trombocitima je tvar koja pomaže u procesu cijeljenja. Plazma je sastavni dio krvi te sadrži specijalne faktore rasta (proteini) koji omogućavaju proces zgrušavanja krvi i stimuliraju stanični rast.
Osnovna ideja injiciranja PRP-a u oštećena tkiva je stimulacija Vašeg tijela da proizvodi nove, zdravije stanice koje pomažu u procesu cijeljenja. Na ovaj način aktiviraju se Vaši prirodni mehanizmi koji sudjeluju u rejuvenaciji i regeneraciji.

INDIKACIJE ZA PRIMJENU PRP-a

  • Ćelavost
  • Rejuvenacija kože lica, vrata , dekoltea i šaka
  • Akutne ozljede mišića (rupture, istegnuća)
  • Ozljede tetiva (kronične ozljede tetiva kao što su teniski lakat, skakačko koljeno, tendinitis Ahilove tetive)
  • Osteoartritis

PROCES PRIPREME PRP-a

  1. Medicinska sestra uzima uzorak Vaše krvi u posebnu epruvetu (količina koja se izuzima ovisi o tome na koji način će plazma biti iskorištena)
  2. Epruveta s krvlju se tada stavlja u poseban uređaj za centrifugu (zbog velike brzine vrtnje dolazi do odvajanja krvnih komponenti)- proces centrifugiranja traje 5-8 min
  3. Po završetku procesa centrifugiranja slijedi injektiranje krvne plazme od strane liječnika specijaliste u željenu regiju

APLIKACIJA PRP-a

Ukoliko se PRP upotrebljava za rejuvenaciju kože, tada se na prethodno očišćenu kožu nanosi anestetska krema koja djeluje 20-30 min. Potom se krema odstrani, ponovi se čišćenje kože te se pomoću vrlo tankih iglica (4 mm, 32 G) aplicira plazma u razmacima od oko 1 cm.
Nakon tretmana na kožu se stavlja umirujuća sterilna maska koja djeluje 10 ak minuta.
Ukoliko se PRP primjenjuje za terapiju ćelavosti, tada se plazma može pomiješati s lidokainom (anestetik) kako bi se ublažila bolnost tijekom zahvata.
Kod primjene PRP-a u liječenju ozljeda mišića ili kod aplikacije u zglobove, mjesto uboda se dezinficira te se uz primjenu ostalih mjera sterilnosti PRP aplicira u jednom ubodu u odgovarajuću regiju.
Sama aplikacija PRP-a je minimalno invazivan postupak i kao takav gotovo bezbolan. Cijeli postupak traje između 30-45 min, a pacijent se vraća svojim svakodnevnim aktivnostima u najkraćem roku.

EVENTUALNE NUSPOJAVE PRP-a

S obzirom na to da se radi o autolognoj supstanci koja se dobiva direktno iz vlastite krvi, moguće nuspojave kao što su alergijske reakcije su svedene na minimum.
Moguće nuspojave obično su vezane uz sami proces injiciranja plazme :

  • Infekcija
  • Ozljede živaca
  • Pojava hematoma
  • Bolnost

REZULTATI

S obzirom na to da PRP tretmani potenciraju proces zacjeljivanja i rasta, aktiviraju potencijale samog organizma učinak je vidljiv nekoliko tjedana nakon izvedene odgovarajuće serije terapija.
Za potpuni efekt terapije plazmom kod rejuvenacije kože potrebna je primjena 3 tretmana u razmaku od 3-4 tjedna, te potom tretmani održavanja 1-2 puta godišnje.
Za liječenje ozljeda mišića i zgloba potrebne su 3 tretmana plazmom u razmaku od 2 tjedna.
U našoj Poliklinici koristimo najnoviji sustav potpuno sterilnog odvajanja krvne plazme- ARTHREX ACP za intraartikularnu terapiju, te T-lab PRP sistem za terapiju ćelavosti i rejuvenacije kože lica, vrata i dekoltea.

Miljana Grbavac, dr. med.

Miljana Grbavac, dr. med.

- specijalist opće kirurgije
- uži specijalist traumatologije