Plastika ingvinalne hernije s mrežicom, poznata i kao „Hernioplastica sec. Lichtenstein“, otvorena je kirurška tehnika za zbrinjavanje slabosti stražnjeg trbušnog zida uz upotrebu polipropilenske mrežice.
Sadržaj
Povijest i Razvoj Tehnike
Tehnika je predstavljena široj javnosti 1984. g od strane Irvina Lichensteina u Los Angelesu. Od tada do danas pozicionirala se kao zlatni standard u kirurškom zbrinjavanju ingvinalnih hernija. Uz laparoskopsku kolecistektomiju najizvođeniji je zahvat u domeni opće i abdominalne kirurgije.
Početak primjene ove tehnike jedan je od značajnih iskoraka u liječenju hernija ingvinalne regije. Radi se o jednostavno izvedivoj, ekonomski isplativoj i za pacijenta ugodnoj operacijskoj tehnici.
Hernija ili kila kao poremećaj u strukturi stražnjeg trbušnog zida poznat je i opisan već u antičko doba. Prvi pokušaji liječenja ovog stanja uključivali su različite vrste poveza i utega kojima se sadržaj kilne vreće pokušavao potisnuti natrag u abdominalnu šupljinu.
Načini Liječenja Ingvinalne Hernije
Kako tada, tako i danas, radi se o značajnom javno zdravstvenom problemu koji ima niz socioekonomskih učinaka na kompletnu populaciju.
Rano prepoznavanje i liječenje ovog stanja onemogućuje nastanak gigantskih hernija te prevenira moguće uklještenje sadržaja kilne vreće što je po život opasno stanje.
Načini liječenja ovog stanja mjenjali su se kroz vrijeme i vrlo često su bili povezani s visokom stopom ponovne pojave hernija. Čitav niz eminentnih kirurga pokušavao je inovativnim metodama doskočiti izuzetno velikom postotku recidiva.
Spomenimo da su se ovom problematikom s većim ili manjim uspjehom bavili Billroth, Mcway, Bassini, Nyhus i Shouldice, odreda velika kirurška imena i značajni autori u povjesti medicinske znanosti.
Unatoč tome, tek pojava polipropilenskih mrežica i njihovo kvalitetno pozicioniranje omogućilo je značajan iskorak u rezultatima liječenja ingvinalnih hernija.
Hernioplastika po Lichenstein-u uz upotrebu polipropilenske mrežice postavljene ispod fascije mm. obliquus externus abdominis-a, a iznad fascie transversalis smanjila je stopu povrata hernije na svega 1%.
Najčešći razlozi povrata hernije su insuficijentna kirurška tehnika i nepridržavanje uputa o izbjegavanju težih fizičkih napora minimalno 4-6 tjedana nakon operacijskog zahvata.
Tijek Operacijskog Zahvata Ingvinalne Hernije
Nakon adekvatne pripreme pacijenta, dezinfekcije i sterilnog pokrivanja operacijskog polja slijedi rez kože i potkožja u ingvinalnoj regiji, te pristup na strukture funiculus spermaticusa.
Funiculus spermaticus ili sjemenska vrpca kod muškaraca sadrži krvne žile i sjemenovod ( Ductus deferens).
Kod žena sjemenska vrpca umjesto sjemenovoda sadrži ligamentum rotundum koji je dio suspenzornog aparata maternice.
Tijekom zahvata vrlo je bitno sve navedene strukture očuvati i konzervirati da bi se izbjegli eventualni neželjeni događaji.
Također, potrebno je prezervirati i zaštiti živce koji inerviraju ovo područje radi prevencije izostanka osjeta u ingvinalnoj regiji nakon učinjenog zahvata.
U daljnjem tijeku operacijskog zahvata prikaže se kilna vreća koja se oslobodi od priraslica te slobodna od sadržaja podveže, resecira i vrati u abdominalnu šupljinu.
Kvalitetna razdioba priraslica te dostatna resekcija kilne vreće jedan su od bitnih elemenata koji onemogućuju recidiv hernije.
Isto tako, resekcijom kilne vreće onemogućujemo nastanak postoperacijskog seroma u području skrotuma što je uz nemogućnost rekonstrukcije stražnjeg trbušnog zida jedan od nedostataka laparoskopskih hernioplastika.
Završna faza zahvata uključuje postavljanje polipropilenske mrežice na stražnji zid ingvinalnog kanala te se po kontroli hemostaze rana sašije po slojevima.
Ovakav oblik operacijskog zahvata je tzv. ,, tension free’’ hernioplastika.
Napomenimo da polipropilenska mrežica izaziva jednu vrste upalne rekcije i urastanje tkiva pacijenta u svoje pore.
Na ovaj način stvara se novo tkivo koje je izuzetno otporno na opterećenje.
Trajanje Operacijskog Zahvata Ingvinalne Hernije
Operacijski zahvat traje 45-60 min. te ga je moguće izvesti u općoj, regionalnoj ili lokalnoj anesteziji.
Samom zahvatu prethodi adekvatna prijeoperacijska obrada i priprema koja uključuje laboratorijsku obradu, RTG srca i pluća, EKG zapis i pregled anesteziologa.
Oporavak i Postoperativna Njega
Oporavak pacijenata od ovog oblika operacijskog zahvata je kratak.
Pacijent biva zadržan u našoj ustanovi 12-16 h nakon zahvata, ustajanje iz kreveta predviđeno je neposredno nakon izvedenog zahvata, a pacijent samostalno hoda unutar 24 h od izvedenog zahvata.
Preporučujemo izbjegavanje teških fizičkih napora kroz 4-6 tjedana nakon učinjenog zahvata. U tom razdoblju dopuštene su aktivnosti nižeg intenziteta, šetnje i hodanje.
Tijekom cijelog procesa oporavka nalazite se pod nadzorom svog kirurga u obliku intervalnih pregleda, te putem govorne i slikovne komunikacije.
Uklanjanje kožnih klipsi ili šavova predviđeno je 7. – 10. postoperacijski dan, a završni kontrolni pregled planiran je 4-5 tjedana nakon izvedenog zahvata.
Za sva pitanja vezana uz Vaše stanje nakon operacijskog zahvata Vaš operater dostupan Vam je u svako doba dana ili noći ( 0-24h ).
Operacijski Zahvat u Viamedica Poliklinici
U Poliklinici Via Medica kirurške zahvate iz domene opće i abdominalne kirurgije uključujući i kirurgiju hernija izvodi Martin Grbavac dr.med, specijalist opće kirurgije i uži specijalist abdominalne kirurgije.
U pravilu tim za izvođenje zahvata uključuje 5 osoba.
Uz medicinsku sestru instrumentarku Karmen Četrtek zahvatu kao asistent prisustvuje i jedan od naših specijalizanata Jure Brkić dr.med., Matija Hadžić dr.med. ili Nikola Antolić dr.med..
Članovi anesteziološkog tima anesteziolog i anesteziološki tehničar neizostavan su dio svakog operacijskog zahvata.
Cijena Operacijskog Zahvata Ingvinalne Hernije i Kontakt
Cijena zahvata u našoj ustanovi formira se prema karakteristikama pojedinačnog slučaja, a ovisi o veličini hernije, planiranom trajanju operacijskog zahvata, kao i o količini utrošenog materijala.
Svim pacijentima pristupamo individualno uz maksimalnu posvećenost svakom detalju.
Prosječna cijena ingvinalne hernioplastike s mrežicom ( Hernioplastica sec. Lichenstein ) iznosi 2.370 eura.
Nakon učinjenog pregleda u našoj ustanovi personaliziranu ponudu za nastavak kirurškog liječenja poslat ćemo Vam putem maila unutar 24 sata od učinjenog pregleda.
Radujemo se da ste izabrali našu ustanovu kao svog partnera na putu izliječenja.
Očekujte od našeg osoblja individualan pristup te neiscrpnu energiju i posvećenost svakom detalju.
Kontaktirajte nas što prije i ne dozovolite da Vas hernija ograničava u svakodnevnim aktivnostima.